» » مسابقه بزرگ "مائده فجر"

گزارش اجمالی 

سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان کشور با مدنظر قرار دادن اين نکته که بهره‌مندي از فرهنگ مطالعه در زمره مؤثرترين و کم‌هزينه‌ترين روشهاست، همچنين جهت انجام تکليف در مسير زنده نگاه‌داشتن ياد و خاطره انقلاب شکوهمند اسلامي، مسابقه بزرگ "مائده فجر" را طراحي و در سطح دانشگاه‌هاي کشور  برگزار نمود.
شرکت‌کنندگان در اين مسابقه ، اعم از دانشجويان، کارکنان و هيأت علمي دانشگاه‌ها، با رجوع به متن و ترجمه قرآن‌کريم به 22 سئوال چهارگزينه‌ا‌ي پاسخ دادند.
 اين مسابقه با اهداف زير برگزار گرديد:

1. جذب و ايجاد انگيزه در دانشجويان به بررسي در مفاهيم قرآني با بهره‌گيري از جذبه شيوه مسابقه

2. ارتقاء سطح قرآن دانشجويان كشور در رقابت با يکديگر

3. گسترش ذکر و ياد پروردگار به عنوان مهمترين عامل براي جلوگيري از فساد و زشتي در جامعه بالاخص جامعه دانشجويي.

4. تقويت توانمنديهاي اطلاعاتي قرآني

5. ترويج فرهنگ مطالعه

اولين دوره اين مسابقه در سال 1385 برگزار شد و براساس نتايج مثبت بدست آمده از اجراي آن، درنظر گرفته شد كه در سالهاي بعد نيز برگزار شود لذا در سال 86 دومين دوره و سومين دوره در سال 87  اجرا شد.

در اين مسابقه 1175 نفر در بخش اينترنتي و 2187  نفر از طريق ارسال پاسخنامه از سراسر دانشگاه‌هاي کشور شرکت کردند.
 بر اساس سئوالات طرح شده، شركت‌كنندگان در اين دوره با 51 آيه از قرآن كريم آشنا شده اند.
لازم به توضيح است که پاسخنامه‌ها از دانشگاه‌هاي سراسر کشور: دانشگاه‌هاي زير نظر وزارت علوم ـ تحقيقات و فناوري، دانشکده‌هاي علوم قرآني، دانشگاه‌هاي پيام‌نور، دانشگاه‌هاي جامع علمي ‌ـ کاربردي و دانشگاه آزاد اسلامي و ديگر مراکز دانشگاهي براي سازمان ارسال گرديده و برنامه قرعه‌کشي آن در 14 اسفندماه برگزار  و نتايج از طريق سايت فعاليتهاي قرآني دانشجويان(ايسکا) و خبرگزاري قرآني ايران(ايکنا) به اطلاع همه شرکت‌کنندگان رسيد؛ همچنين با برندگان مسابقه هم تماس تلفني گرفته شده تا در جريان قرار بگيرند.

به دليل آنکه اين طرح در دهه مبارکه فجر اجرا مي‌شود، 22 نفر به عنوان برگزيده اعلام و جوايزي به رسم يادبود اهداء گردید. شايان ذکر است سکه بهار آزادي 5 نفر  برگزيده از طرف معاونت فرهنگي جهاددانشگاهي  اهداء و 5 نفر ديگر توسط سازمان تأمين گرديد كه براي آنان ارسال شد.

اسامي برگزيدگان 

87/11/16