» » نخستين مسابقه کتابخوانی رازهای نماز ويژه دانشجويان

گزارش اجمالی

گر چه هر يك از احكام و فرائض دينى به جاى خود از اهميت و ارزش خاصى برخوردار است، امّا در اين ميان بعد از معرفت الهى هيچ فريضهاى به والايى مرتبه نماز نرسد. به اين جهت آخرين پيام سفيران الهى، سفارش به نماز، اين استوانه استوار دين بوده، چنانچه پرسش نخستين روز رستاخيز هم از آن خواهد بود.
د ر این راستا اولین مسابقه کتابخوانی اسرار نماز ویژه دانشجویان با مشارکت جهاد هاي دانشگاهي ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري – شبکه قرآن سيما-نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها -– دانشگاه آزاد اسلامي- سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور-نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور–وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي-مرکز آموزش عالي علمي کاربردي جهاد دانشگاهي سازمان مرکزي-ستاد عالي اقامه نمازدر دانشگاهها-سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران-دانشگاه پيام نور-دانشکده هاي علوم قرآني برگزار گردید .
مراحل اجراي مسابقه :
1-تشکيل شوراي سياستگذاري مسابقات با حضور مشارکت کنندگان (جهاد هاي دانشگاهي ، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري – شبکه قرآن سيما-نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها -وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي – دانشگاه آزاد اسلامي- سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور-نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور–وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي-مرکز آموزش عالي علمي کاربردي جهاد دانشگاهي سازمان مرکزي-ستاد عالي اقامه نمازدر دانشگاهها-سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران-دانشگاه پيام نور-دانشکده هاي علوم قرآني ) در نيمه دوم سال 1386 و تقسيم وظايف هر نهاد در قبال برگزاري مسابقه
2-طراحي پوستر و بروشور مسابقه و چاپ آنها اواسط دي ماه 1386صورت گرفت.
3-انتخاب و کارشناسي کتاب رازهاي نماز تاليف آيت الله جوادي آملي و رايزني با وزارت ارشاد جهت چاپ کتاب به تعداد 80000 جلد صورت گرفت.
4-تدوين شيوه نامه مسابقه
5-.ارسال کتب و پوستر و بروشور و بخشنامه به ستادهاي اجرايي شامل: جهاد دانشگاهي سراسر کشور ، وزارت علوم ، دفتر نهاد رهبري در دانشگاهها،مرکز پژوهشهاي قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي و دانشکده هاي علوم قرآني ، دانشگاه پيام نور ، نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور،وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي ،در نيمه دوم دي ماه
6- اطلاع رساني اين مسابقه از طريق رسانه ها (شبکه هاي صدا و سيما – روزنامه ها – سايتها و ..) و تهيه تيزر تلويزيوني
7-ثبت نام دانشجويان و تحويل کتابها به دانشجويان به قيمت 8000 ريال (قيمت روي جلد 18000 ريال مي باشد) تا هفده فروردين 1387 با مراجعه به واحد هاي اجرايي در دانشگاه محل تحصيل خود
8- طراحي و بررسي سئوالات در ستاد مرکزي در اسفند 1386
دلايل انتخاب منبع پيشنهادي ذکر شده:
با توجه به گستردگي مخاطب و سرمايه‌گذاري وسيعي كه در اين طرح صورت ‌مي‌گيرد انتخاب كتاب از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشد لذا حداكثر دقت را مي‌طلبد. به نظر مي‌رسد مهمترين ويژگي‌ها براي انتخاب كتاب به ترتيب اولويت مولف، موضوع، نگارش و حجم مي‌باشد.
الف :مولّف:
اگرچه نويسندگان معتبر فراواني در كشور وجود دارد ولكن تبليغ و ترويج آثار آنان نياز به يك شناخت دقيق از سير فكري و نظام انديشه‌اي آنان دارد كه اين امر ساده‌‌اي نيست و از طرفي مخاطبين ما انسانهاي نقادي نيستند كه در صورت وجود اشكال بتوانند آنرا خوب شناسايي نمايند، لذا در اين امر مي بايست به سراغ كساني رفت كه سلامت فكر و نظر آنان بديهي و يقيني باشد لذا آثار پيشنهادي از اين نوع شخصيتها انتخاب شده است.
ب :موضوع:
بدون شك موضوع كتاب مي‌بايست آنقدر مهم و داراي اولويت باشد كه هر جوان دانشجو به راحتي بتواند با آن ارتباط برقرار نمايد و آن موضوع بتواند به تعداد زيادي از نيازها و سوالات او پاسخ دهد.
لذا موضوعات انتخاب شده هر كدام داراي اولويت ويژه، براي جوانان مي‌باشد موضوعاتي از قبيل؛ معرفت به امام زمان (ع) و امر غيبت و انتظار ايشان، معرفت به اسرار نماز كه مهمترين عبادت ديني است و يا بحث آشنايي با قرآن كه راهي به سوي تدبر و انس با تنها معجزه جاويد و حجت صامت است،‌ و يا موضوع خودشناسي و خودسازي كه بهار آن فقط در دوران جواني است و در سنين بالا شايد ديگر اميدي به آن نمي‌توان داشت و يا موضوع حماسه و عرفان، با توجه به گرايشات نسل جوان به موضوعات و كتب عرفاني و با توجه به مكاتب و جريانات عرفاني منحرف در اين زمينه،‌ و تركيب عرفان با حماسه،‌ كه اين تركيب از يك طرف يكي از سرمايه‌هاي جواني را فعال نموده و در مسير صحيح آن هدايت مي‌كند و از طرف ديگر تفاوت و تمايز عرفان اسلامي با عرفانهاي كاذب را كه با نوعي انزوا و گوشه‌گيري همراه است را مشخص مي‌نمايد.
ج :نگارش:
‌اگرچه كتاب ذكر شده کتاب ادبي نيست و با توجه به موضوع هم نمي‌بايست چنين توقعي وجود داشته باشد ولي مي‌توان اين كتاب را از شيواترين كتب علمي، به شمار آورد بويژه آثار حضرت آيت‌ا... جوادي آملي، اگرچه بعضاً‌ عبارات دقيق عرفاني و فلسفي را به همراه دارد و لكن از نثر زيبا و دلنشيني نيز برخوردار مي‌باشند.
د:حجم:‌
بدون شك براي توسعه فرهنگ كتابخواني مي‌بايست به حجم كتابها توجه جدي صورت گيرد زمان مناسب براي مطالعه آن، در نظر گرفته شود تا دانشجو به راحتي در كنار برنامه‌هاي درسي خود بتواند با اين طرح همراه شود لذا سعي شده است كتاب انتخاب شده از نظر حجمي محدود بوده و يا امكان دو مرحله‌اي شدن آن وجود داشته باشد.
جوايز:
به برگزيدگان اين مسابقه كه در سطح ملي برگزار خواهد شد جوايز ارزنده‌اي مانند114عمره مفرده و بن كتاب تعلق خواهد گرفت.


اسامی برگزيدگان نخستين دوره مسابقات ملی «كتابخوانی قرآنی دانشجويان

87/02/19