» » اولين همايش كوهپيمايي و نيايش

گزارش اجمالی 
همايش كوهپيمايي و نيايش در دو دوره از تاريخ 23 لغايت 26 تیرماه 1382  ويژه خواهران و 27 لغايت 29 تیرماه 1382 ويژه برادران در شهرستان مراغه برگزار گرديد.
ويژه برنامة خواهران:
افتتاحية همايش خواهران در ساعت 15 بعد از ظهر روز دوشنبه 23/4/82 در تالار شهيد بهشتي شهرستان مراغه با حضور تني چند از مسئولين و اعضاي شوراي شهر و هيئت كوهنوردي شهرستان مراغه و با بيانات جناب آقاي باستاني (عضو محترم شوراي اسلامي شهرستان مراغه) و آقاي حسين‌زاده (رئيس جهاد دانشگاهي واحد آذربايجان شرقي) برگزار گرديد. شركت كنندگان پس از مراسم افتتاحيه و جلسة توجيهي از مناطق ديدني شهرستان مراغه (سد علويان، موزة ميراث فرهنگي، آرامگاه اوحدي مراغه‌اي) بازديد كردند.
ساعت 6 صبح روز 24/4/82 نيز صعود به قلة سهند به سرپرستي جناب آقاي باستاني و محمد عزيزي راد (مربي كوهنوردي) صورت گرفت و خواهران دانشجو پس از صرف صبحانه در مسير صعود در ساعت 9 صبح صعود به قله را آغاز و در ساعت 14 بعد از ظهر به سوي كمپ اصلي برگشتند.
مراسم اختتاميه خواهران نيز در تاريخ 25/4/82 در تالار شهيد بهشتي برگزار گرديد.

ويژه برنامة برادران:
ويژه برنامة برادران نيز در تاريخ جمعه 27/4/82 با برگزاري مراسم افتتاحيه در تالار شهيد بهشتي آغاز شد و پس از تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد و اجراي برنامه تواشيح، جناب آقاي دكتر احمدي، معاون محترم فرهنگي در ارتباط با اهميت و تأثيرگذاري برنامه‌هايي از اين دست به ايراد سخن پرداختند و دانشجويان را به استفاده بهتر و شايسته‌تر از چنين همايشهايي دعوت كردند. سپس جلسه توجيهي صعود توسط جناب آقاي بهبودي از مربيان و پيش‌كسوتان كوهنوردي و جناب آقاي باستاني برگزار گرديد و نكات لازم در زمينة صعود به قلة سهند به شركت‌كنندگان خاطرنشان و سپس شركت‌كنندگان از نقاط ديدني و تاريخي شهرستان مراغه (از جمله مقبره شاعر عارف، اوحدي مراغه‌اي و رصد خانه مراغه و سد علويان) بازديد كردند.
صعود برادران در ساعت 6 صبح شنبه 28/4/82 از محل هتل دريا به سرپرستي جناب آقاي بهبودي آغاز گرديد.
در برنامة صعود جناب آقايان دكتر احمدي (معاون محترم فرهنگي) و جناب آقاي هاشمي راد (سرپرست محترم مركز گردشگري علمي ـ فرهنگي دانشجويان ايران) حضور داشتند. گروه پس از فتح قله و تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد برفراز آن در ساعت 15 به مقصد كمپ اصلي عزيمت نمودند.
مراسم اختتاميه همايش كوهپيمايي و نيايش ويژه برادران نيز يكشنبه 29 تيرماه 1379 در تالار شهيد بهشتي شهرستان مراغه برگزار شد.
در اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي، امام جمعه و مهندس عبادي، فرماندار شهرستان مراغه و آقايان دكتر منتظري (رئيس جهاد دانشگاهي)، جناب آقاي موسوي (معاون اجرايي شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رئيس كميته قرآن) و آقاي پور معين (رئيس فرهنگسراي قرآن و اعضاي مجمع مشورتي قرآن و عترت دانشگاه‌ها)، همچنين آقايان باستاني (عضو شوراي اسلامي شهرستان مراغه) و نجاري فام (رئيس دانشكده علوم قرآني) مراغه حضور داشتند.
در اين مراسم پس از تلاوت قرآن توسط آقاي لطفي‌نيا (نفر اول مسابقات بين‌المللي)، امام جمعه مراغه ضمن تشكر و خيرمقدم به شركت‌كنندگان به تأثيرات مثبت اين همايش اشاره كرد و همايش كوهپيمايي و نيايش را يكي از ابتكارات شايسته و مفيد در زمينة فعاليتهاي قرآني دانست.
سپس دكتر منتظري ضمن تشكر از كليه دست اندركاران جهاد دانشگاهي تبريز و مراغه وسازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور در مورد آياتي با موضوع نيايش به صحبت پرداخت و برگزاري چنين همايشهايي را در جهت ارتقاء فرهنگ و معارف قرآني شايسته عنوان كرد.
در پايان مراسم نيز به مراكز و نهادها و سازمانهايي كه در انجام اين همايش با سازمانفعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور همكاري داشتند، لوح تقدير و سپاس تقديم شد.
لازم به ذكر است در حاشية برگزاري همايش (خواهران و برادران) برنامه‌هاي متنوع ديگري از جمله نشست قرآن پژوهي با حضور دكتر بيستوني جلسة نقد و بررسي هجدهمين جشنواره قرآني و مسابقة كتبي قرآني نيز برگزار گرديد.
به علاوه مسابقه بهترين شعر يا قطعه ادبي در وصف همايش كوهپيمايي و نيايش نيز برگزار گرديد كه به نفرات برتر در هر قسمت خواهران و برادران جوايزي اهداء شد كه به نمونه‌هايي از اين قطعات ادبي اشاره مي‌كنيم.

82/04/23