» » بهروز شعیبی: «دارکوب» یادآور وظیفه انسان بودن ماست

به گزارش ایکنا، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «دارکوب» با حضور بهروز شعیبی، کارگردان و حجت‌الاسلام والمسلمین محمد برمایی امروز اول دی ماه در سالن کمال دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد. این برنامه یکی دیگر از مجموعه جلسات «سینما زندگی» است که در آن موضوع خانواده مورد بحث قرار می‌گیرد.
در ابتدای این جلسه، شعیبی اظهار کرد: در آغاز بحث باید بگویم من در «طلاو مس» و «پرده‌نشین» فضای حاکم بر طلبگی را تجربه کرده‌ام و به شدت به آن علاقمند نیز شده‌ام، برای همین بدون اغراق می‌گویم کاش سعادت این را داشتم تا در واقعیت نیز آن را تجربه می‌کردم.

وی افزود: تمام دنیا روی دو محور می‌چرخد. از دست دادن یا به دست آوردن. این فیلم می‌خواهد درباره این دو موضوع حرف بزند. در ضمن این فیلم می‌خواهد بگوید ما اجازه نداریم وظیفه انسان بودن را فراموش کنیم.

شعیبی درباره پایان‌بندی دارکوب گفت: اینکه چگونه این پایان را برای کار انتخاب کردیم، بحثی مفصل دارد، اما با کارشناسی زیاد در نهایت این شکل را برای انتهای کار انتخاب کردم. البته بسیار نگران بودم آیا پایان‌بندی فیلمم تاثیرگذار خواهد بود یا خیر، ولیکن خوشبختانه با بازخوردهایی که از جامعه گرفتم، فکر می‌کنم تا حدی در رسیدن به خواسته‌ام موفق بودم.
وی درباره الزام برگزاری نشست‌هایی نظیر سینما زندگی بیان کرد: چنین جلساتی باید بیشتر برگزار شود، زیرا باعث می‌شود که لایه‌های پنهان آثار بیشتر دیده ‌شود.

شعیبی خطاب به جامعه دانشگاهی اظهار کرد: همیشه می‌گوییم اعتیاد بیماری است، اما هنوز بسیاری از ما در مواجهه با چنین افرادی همانند مجرم به آنها می‌نگریم. پس این وظیفه جامعه دانشگاهی است تا این نگاه را اصلاح کند.
در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام برمایی نیز اظهار کرد: در فیلم‌هایی نظیر دارکوب به مسئولیت‌های اجتماعی افراد توجه می‌شود. برخی شخصیت‌ها همچون شخصیت فیلم دارکوب، افرادی هستند که مسئولیت اجتماعی خود را فراموش کرده‌اند و همین عامل نیز برای آنها مشکلات عدیده‌ای به وجود آورده است.


وی در انتها در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نگاه به روحانیت در فیلم «زیر نور ماه» و «مارمولک» چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد، اظهار کرد: اتفاقا فیلم زیر نور ماه بیش از مارمولک، نقد به روحانیت داشت، اما من هر دو کار را دوست داشتم، چون هر یک کلاس درسی است که می‌توان از آن آموخت.
یادآور می‌شود، برنامه سینما زندگی به همت مرکز آفرینش های هنری و مرکز سپهر اندیشه برگزار می‌شود.

97/10/5