» » توسط جهاددانشگاهی سمنان؛ مسابقه کتابخوانی با موضوع «قیام امام حسین(ع)» برگزار می‌شود

سیدمحمدعلی شاهمیری، سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان سمنان در گفت‌وگو با ایکنا از سمنان، از برگزاری مسابقه کتاب و کتابخوانی با موضوع قیام مام حسین(ع) توسط این معاونت خبر داد و گفت: این مسابقه با مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزار می‌شود.
وی کتاب معرفی شده برای این مسابقه را قیام امام حسین(ع) به قلم ‌سیدجعفر شهیدی عنوان کرد و افزود: در این کتاب ‌شهیدی علت فاجعه را فقط در سال ۶۰ و ۶۱ هجری جست‌وجو نمی‌کند او نقطه عزیمت خود را برای تحلیل حادثه، سال‌ها قبل قرار داد و به همین دلیل نامی این گونه برای اثر خویش برگزید. او این حادثه تاریخی را به مثابه یک معلول مورد بررسی قرار می‌دهد و تلاش می‌کند که علل و ریشه‌های آن رخداد را برجسته کند. او برای یافتن علل این حادثه شگفت، از سال‌ها قبل و از تحولاتی که قدم به قدم مسیر فاجعه را پیمودند سراغ می‌گیرد.
به گفته شاهمیری رویکرد معطوف به علت‌شناسی و تلاش برای درک چرایی حادثه و پرسش از زمینه‌ها و بسترهای رخداد عظیم عاشورا از برخی پیش‌فرض‌های دکتر شهیدی در نگارش کتاب پرده برمی‌دارد که مولف خود نیز به آن اشاراتی داشته است: «حادثه جزئی از تاریخ است، تاریخی که رویدادهای آن یکی معلول دیگری است.»
سرپرست معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان سمنان با اشاره به اینکه چرا مسلمانان به جنگ فرزند پیامبرشان رفتند؟ چرا کمی بعد از دوران پیامبر شیوه مسلمانان تغییر کرد؟ چرا امام حسین حاضر به سازش با یزید نشد؟ و ده‌ها سؤال دیگر درباره قیام خونین امام حسین(ع) که ممکن است ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده باشد در این کتاب بررسی شده اندرا از جمله مهمترین موضو عات مسابقه دانست و افزود: این مسابقه از دهه دوم محرم آغاز و تا ۱۰ آبان‌ماه آخرین مهلت تحویل پاسخنامه است که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به دفتر معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان سمنان پاسخنامه دریافت کنند.

97/07/10