» » گزارش برگزاري نخستین جشنواره قرآني معراج ويژه جهاد گران دانشگاهي

قرآن كريم همانند مصباح پرفروغي است كه نور متعالي و منشور انسان‌سازش، همواره رهنمون زندگي صحيح و سعادتمند براي انسانها بوده است. عمل به فرامين و وارد كردن مفاد نوراني اين مصحف‌آسماني در زندگي مسلمانان، همواره به عنوان يكي از اصولي‌ترين هدفهاي فعاليتها و برنامه‌هاي قرآني بوده است. مسابقات و جشنواره‌هاي قرآني به عنوان يكي از راهكارهاي حصول نتيجة پيش گفته، همواره مورد توجه برنامه‌ريزان و متوليان امور قرآني كشور قرار گرفته است.سازمان فعالیت های قرآنی دانشجویان کشور با تکیه بر 24 سال تجربه در زمینه فعالیتهای قرآني ،اولین دوره مسابقات قرآنی را با هدف ارتقاي سطح فرهنگ قرآني ، اسلامي ‌و همچنين اعتلاي اخلاق و ايمان ديني در سطح اعضاي محترم جهاد دانشگاهي به ميزباني جهاد دانشگاهي واحد يزد برگزار نمود. با اين اميد كه اين مسابقات در دوره های آتی نیز بتواند منشا خیرات و برکات باشد و همچنین به شایستگی در معرفي استعدادها و توانمنديهاي درخشان جهاد گران در زمينه‌هاي قرآني و نيز تشويق و ترغيب ساير جهاد گران  به يادگيري و پيشرفت در علوم قرآني موفق و تأثيرگذار باشد.

اهداف
ايجاد بستري مناسب به منظور انس و الفت اعضاءجهاد دانشگاهی با قرآن كريم و مفاهيم والاي آن.
ارج نهادن به فعاليتهاي قرآني و تشويق اعضاء جهاد دانشگاهی
شناسايي استعدادهای قرآنی در ميان اعضاء جهاد دانشگاهی
تشويق و ترغيب دانشجويان و دانشگاهيان به يادگيري و پيشرفت در علوم و فعاليتهاي قرآني
آشنايي با نخبگان و چهره‌هاي شاخص قرآني جمهوري اسلامي ايران و ساير كشورها

آزمون كتبی جشنواره قرآنی «معراج»

آزمون كتبي جشنواره قرآني معراج در رشته هاي تفسير ، ترجمه و حفظ و منابع رشته های کتبی ترجمه سوره انفال ،كتاب تفسير سوره انفال (تاليف حجه الاسلام والمسلمين محسن قرائتي)  و حفظ  سوره مباركه صف بود. مسئولیت برگزاری آزمون بر عهده ستاد استاني است. آزمون بصورت هماهنگ در روز سه شنبه مورخ 90/8/10 در واحدهاي جهاد دانشگاهي سراسر كشور بصورت كتبي  ساعت 9 صبح برگزار شد . سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور در تاریخ 90/8/8 اقدام به ارسال یک نسخه از سئوالات و پاسخ نامه و فرم نظر سنجی به واحد ها نمود. مسئولیت تکثیر پرسشنامه ها و پاسخ نامه ها به تعداد شرکت کنندگان به عهده ی واحد برگزار کننده آزمون است. مدت آزمون تفسیر 60 دقيقه و مدت آزمون ترجمه 60 دقیقه است ونیز تعداد سوالات 40 عدد و امتیاز هر یک از سوالات یک است؛ که درمجموع این آزمون 40 امتیاز دارد . تعداد سوالات آزمون حفظ 20 عدد و مدت آزمون حفظ 30 دقیقه بود و امتیاز هر یک از سوالات 2 نمره بود.

 سؤالات آزمون كتبی توسط كارشناسان ارشد اداره جشنواره ها سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور طرح و به ساير واحدهای جهاد دانشگاهی ارسال گرديد و هر واحد موظف به برگزاری اين آزمون در واحد مربوطه خود بود كه پس از برگزاری آزمون  نفرات برتر را به دبيرخانه سازمان فعاليت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی معرفی نمودند .

برگزيدگان بخش كتبي جشنواره قرآني معراج ويژه جهاد گران دانشگاهي

برگزیدگان رشته تفسیر جشنواره قرانی معراج

نام و نام خانوادگی

نام واحد مربوطه

رشته

رتبه

جوايز

جواد سلمانی

پژوهشگاه علوم انسانی

تفسیر

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

ملیحه شمیران

هرمزگان

تفسیر

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

ساقی جمعان

هرمزگان

تفسیر

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

حجت قهرمانی

پژوهشگاه علوم انسانی

تفسیر

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس


برگزیدگان رشته ترجمه جشنواره قرانی معراج

نام و نام خانوادگی

نام واحد مربوطه

رشته

رتبه

جوايز

فاطمه باقری ارمسرا

گیلان

ترجمه

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

الهام نصیری مقدم

هرمزگان

ترجمه

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

الهه فرمانبر فدافن

مشهد

ترجمه

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

محمود انتظاری

خراسان جنوبی

ترجمه

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

اصغرشهبازی

هرمزگان

ترجمه

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس


برگزیدگان رشته حفظ جشنواره قرانی معراج

نام و نام خانوادگی

نام واحد مربوطه

رشته

رتبه

جوايز

صدیقه مظفر

هرمزگان

حفظ

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

الهام آزادزاده

خراسان شمالی

حفظ

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

دكتر محمد حيدري

دفتر مركزي جهاد

حفظ

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

محمدحسین فائزی

قزوین

حفظ

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس

علی صدری اصفهانی

یزد

حفظ

ممتاز

1 عددربع سکه بهار آزادی + لوح تقدیر+ تنديس


بخش شفاهي جشنواره قرآني معراج

نخستين جشواره سراسری قرآنی معراج ويژه جهاد گران دانشگاهي  روزهای دوم و سوم آذرماه به ميزبانی جهاد دانشگاهی استان يزد برگزار شد اين جشنواره بر اساس حديث گرانبهای ثقلين كه پيامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «قرآن و عترت دو امانت گرانبهايی است كه نزد شما باقی می‌گذارم» و با هدف ايجاد فضای معنوی و روح‌انگيز قرآن كريم در جامعه ، ارتقای سطح فرهنگ قرآنی، اسلامی و اعتلای اخلاق و ايمان دينی در بين آحاد جامعه بويژه كاركنان و اعضای هيئت علمی نهاد مقدس جهاد دانشگاهی و كشف استعدادهای قرآنی برگزار شد. در كنار برنامه اصلی اين جشنواره كه برگزاری مسابقات در دو گروه قرائت تحقيق و ترتيل است، به منظور ايجاد فضای دل‌انگيز قرآن در جامعه، برنامه محفل انس با قرآن كريم با دعوت از قاريان ممتاز كشوری و همچنين بهره‌مندی از برنامه گروه تواشيح برگزار گرديد.

زمان برگزاری محفل نورانی بعد از نماز مغرب و عشاء چهارشنبه دوم آذرماه در كنار تربت پاك سومين شهيد محراب آيت‌الله صدوقی(ره) و فرزند بزرگوارش امام‌جمعه فقيد يزد بود.  قرآن كريم در شب قدر بر قلب مطهر نبی مكرم اسلام نازل و به تدريج بر زبان مبارك آن حضرت جاری شد تا نور بصيرت، هدايت و رحمت الهی بر عالميان باشد.

قرآن كريم كتابی است كه راهنمای بشر در تمامی اعصار بوده و منشاء خيرات و بركات الهی برای انسان‌ها بوده و خواهد بود و اگر امروز دنيای غرب گرفتار بسياری از مشكلات اجتماعی و فرهنگی شده‌اند به واسطه فاصله گرفتن از كلام شفاء و رحمت الهی است.

بخش شفاهی نخستين جشنواره قرآنی معراج با حضور حدود 40 نفر از قاريان و حافظان قرآن كريم از منتخبين كاركنان و اعضای هيئت علمی جهاد دانشگاهی سراسر كشور در دو رشته قرائت تحقيق و قرائت ترتيل برگزار شد.

 مراسم اختتاميه و تجليل از برگزيدگان كتبی و شفاهی اين جشنواره سوم آذرماه جاری در سالن آمفی تئاتر جهاد دانشگاهی استان يزد با حضور مسئولان استانی و رئيس سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان ايران برگزار گرديد.

برگزاري مسابقات

جهادگران قرآنی كشور از ساعت 14 روز، 2 آذرماه رقابت خود را در قالب جشنواره قرآنی «معراج» آغاز كردند. جشنواره قرآنی «معراج»، 2 و 3 آذرماه در دو بخش قرائت ترتيل و قرائت تحقيق به ميزبانی استان يزد برگزار گرديد. بخش شفاهی اين جشنواره كه با حضور بيش از 30 نفر از واحدهای جهاد دانشگاهی استان‌های مختلف برگزار شد، عرصه‌ای برای رقابت ميان قاريان جهادگر است كه در دو رشته قرائت تحقيق و قرائت ترتيل به تلاوت كلام الهی می‌پردازند در اين جشنواره 19 نفر در بخش قرائت ترتيل و 17 نفر در بخش قرائت تحقيق به رقابت با يكديگرپرداختنند

روز سوم آذرماه كه فينال مسابقات بود چهار نفر برتر آقايان  اكبر شوقی از واحد آذربايجان شرقی، عباس صفدری از واحد سيستان و بلوچستان، محمد خرمی‌فر از سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور(تهران) و ابراهيم كمالی از واحد دانشگاه صنعتی اصفهان. به تلاوت آيات قرآن كريم پرداختند .


اسامي داوران جشنواره قرآني معراج

رديف

نام و نام خانوادگي

رشته داوري

1

روح الله تقوايي

تجويد

2

عليرضا طراز

صوت

3

محمد سعيد فياض 

وقف و ابتداء

4

كاظم ميرزازاده 

لحن


حاشيه هاي جشنواره قرآني معراج

در حاشيه برگزاری جشنواره قرآنی معراج در يزد محفل انس با قرآن كريم در مسجد حظيره و در جوار تربت سومين شهيد محراب آيت ا... صدوقی و فرزند بزرگوارش امام جمعه فقيد يزد دوم آذر ماه جاری بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار شد.

در اين مراسم نورانی كه به همت جهاد دانشگاهی استان يزد برگزار شد حجج اسلام «معزالدينی» امام جمعه موقت يزد و حجت الاسلام  «تقوی» سرپرست سازمان فعاليت های قرآنی كشور و همچنين «ابوترابی» مشاور استاندار يزدو نيز جهاد گران قرآني  حضور داشتند.

قاريان ممتاز كشوری حاج محسن قائمی و حامد باقری از قم و «دستجردی » از استان يزد به قرائت آياتی از سوره مباركه «انسان» و ‌«زمر» پرداختند. همچنين گروه تواشيح بينات در دو بخش عربی و فارسی به اجرای برنامه پرداخت.

همخوانی حاضران در مدح حضرت امام علی (ع) و امام حسين (ع) با اجرای سيد ابراهيم هاشم ورزی مجری برنامه، زينت بخش مراسم بود.


اسامی برگزيدگان بخش شفاهي جشنواره قرآني " معراج " ويژه اعضا جهاد دانشگاهي

 

رشته قرائت تحقيق

رتبه

نام و نام خانوادگي

واحد 

جوائز

1

اكبر شوقي

آذربايجان شرقي

3 عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس

2

عباس صفدري

سيستان و بلوچستان

2 عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس

3

ابراهيم كمالي

صنعتي اصفهان

عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس1


رشته قرائت ترتيل


رتبه

نام و نام خانوادگي

واحد

جوائز

1

محمود محمد قاسمي

سيستان و بلوچستان

عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس3

2

علي آرمون پور

ايلام

2عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس

3

ناصر حاجي كتابي

دفتر مركزي

1عدد ربع سكه بهار آزادي + لوح تقدير+ تنديس


مراسم اختتاميه

اختتاميه نخستين جشنواره قرآنی «معراج» وی‍ژه كاركنان جهاد دانشگاهی سراسر كشور روز پنج‌شنبه، سوم آذرماه 1390 ، با معرفي نفرات برتر رشته هاي كتبي و شفاهي در مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد يزد برگزار به كار خود پاپان داد.

نخستين جشنواره قرآنی «معراج» ويژه كاركنان جهاد دانشگاهی سراسر كشور در دو بخش كتبی و شفاهی برگزار شد كه بخش كتبی شامل رشته‌های ترجمه، تفسير و حفظ و بخش شفاهی شامل دو رشته قرائت تحقيق و قرائت ترتيل بود كه به ميزبانی واحد يزد طی روزهای دوم و سوم آذرماه برگزار شد.

در مراسم اختتاميه اين جشنواره با سخنرانی آيت‌الله محمدرضا ناصری، امام‌جمعه يزد، محمدرضا فلاح‌زاده، استاندار يزد، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدی تقوی، سرپرست سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور و سيدابراهيم هاشم‌ورزی، دبير جشنواره قرآنی «معراج» از ساعت 15 در سالن اجتماعات مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی يزد برگزار شد.

 حجت‌الاسلام والمسلمين «تقوی» سرپرست سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان ايران در سخنانی اظهار كرد: خدا را شكر می‌كنيم كه محبت قرآن را در دل‌های ما جا داد و از اينكه ساعت‌ها بنشينيم و آيات قرآن را به جان دل گوش كنيم لذت می‌بريم كه اين بزرگترين نشان دهنده سعادت انسان است كه می تواند ساعتها با اين آيات انس بگيرد و روحانيت كسب كند. آنچه در اين برنامه‌ها اتفاق می افتد يك حركت فرهنگی صرف نيست و در واقع همه راه نجات ما از همين جا شروع می‌شود و امروزه چيزی كه در عرصه جهان شاهد هستيم اين است كه بشر امروز با همه پيشرفتهای علمی و فناوری از همه دورانهای حيات بشری جاهل تر و آسيب پذير تر است و نمی داند چگونه خود را از اين گردابی كه خودش ايجاد كرده است نجات دهد و همه بشريت به دنبال راه نجات هستند. ايشان در ادامه سخنان خود به بازسازی تمامی نيازهای مادی و معنوی جامعه در حكومت اسلامی و قرآنی از طريق قرآن تاكيد كرد و گفت: هر آنچه كه نياز داريم خدا در قرآن بيان كرده است و بايد احساس افسوس كنيم از وقت و هزينه‌ای كه

 برای غير از قرآن گذاشتيم وی برگزاری جشنواره را محكی برای شناسايی ظرفيت‌های قرآنی جهاد عنوان كرد و افزود: توانايی برگزاری اين جشنواره بالاتر از اين بود و ما می توانيم جشنواره را در سالهای آتی با كيفيت و كميت بسيار گسترده تری برگزار كنيم. ودر ادامه از همه شركت‌كنندگان در اين جشنواره و همچنين از واحد يزد برای برگزاری اين دوره از مسابقات تشكر و قدردانی كرد. همچنين در اين مراسم اقاي «سيد ابراهيم هاشم‌ورزی»، دبير جشنواره در سخنانی اظهار كرد: اين جشنواره در رشته های حفظ، ترجمه، تفسير،‌ قرائت ترتيل و قرائت تجقيق با حضور جهاد گران 45 واحد و مراكز تابعه جهاد دانشگاهی كشور برگزار شد و درنهايت درمراسم اختتاميه از 20 نفر از برگزيدگان تجليل شد.

وی برنامه های جهاد دانشگاهی را توجه ويژه به فعاليت های قرآنی اعضای جهاد دانشگاهی و خانواده آنان عنوان كرد و افزود: اين جشنواره در همين راستا برگزار شد، همچنين در آينده‌ای نزديك بسته‌های فرهنگی ويژه اعضای جهاد و خانواده‌های آنان توزيع خواهد شد. و در ابتدا متن پيام «عليرضا زجاجی»، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی كشور را قرائت كرد. كه به شرح ذيل مي باشد

متن پيام جناب آقاي عليرضا زجاجي معاون محترم فرهنگي جهاد دانشگاهي   

با حمد و سپاس به درگاه الهي و با درود و سلام به پيشگاه رسول الله اعظم (ص) و خاندان مطهرش ( عليهم صلوات الله ) و با سلام و احترام به سرور آزادگان و سيد مظلومان حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و شهداي دشت كربلا ، اكنون كه اولين دوره جشنواره قرآني معراج به همت همكاران پر تلاش در سازمان فعاليتهاي قرآني جهاد دانشگاهي و نيز واحد استان يزد و در آستانه فرا رسيدن ماه محرم ، ماه پيروزي خون بر شمشير برگزار مي شود و هدف آن ارتقاي سطح فرهنگي و بينش قرآني در بين همكاران جهاد دانشگاهي است ، ضمن آرزوي موفقيت هر چه  بيشتر و پيروي از دستورات و آيات نوراني قرآن، از كنار قبر مطهر رسول گرامي اسلام (ص) و ائمه بقيع (عليهم صلوات الله ) و تربت گمشده فاطمه زهرا (س) دعا گوي همه عزيزان هستم و از اينكه به علت تشرف به بيت الله الحرام و مدينه منوره ، توفيق حضور در اين برنامه و زيارت دوستان حاصل نشده است ، عذرخواهي مي نمايم. اميدوارم شاهد برگزاري مستمر برنامه هاي فرهنگي و متنوعي كه پيش بيني شده است در بين همكاران و خانواده هايشان باشيم.

انشاالله موفق باشيد . عليرضا زجاجي. 90/8/28  . مدينه منوره

درابتدای اين برنامه نيز «حسين رحيمی»، قائم مقام رييس جهاد دانشگاهی استان يزد در سخنانی ضمن خير مقدم به شركت كنندگان در اين جشنواره اظهار كرد: با برگزاری اين جشنواره در اين دو روز فضای جهاد و شهر يزد فضايی به حق قرآنی به خود گرفت.

وی در ادامه گزارشی از فعاليتهای مختلف انجام شده در جهاد دانشگاهی از ابتدا تاكنون پرداخت.

در اين مراسم آقاي رضايی معاون پشتباتی استاندار يزد به نيابت از استاندر حضور يافت و در سخنان كوتاهی از برگزار كنندگان اين جشنواره تقدير كرد.

 

90/09/3