» » سی و یکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان ایران

گزارش اجمالی

سی‌ویکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان شامگاه، ۲۰ آبان‌ماه با حضور مسئولان قرآنی کشور در محل پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان مشهد آغاز به کار کرد.مراسم افتتاحیه این جشنواره ملی با اجرای سیدوحید مرتضوی، مجری شبکه قرآن سیما و تلاوت قرآن توسط سیدمحمدجواد حسینی، قاری بین‌المللی قرآن کریم آغاز شد. سپس محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: قرآن تنها ریسمان اتصال انسان به آسمان و ملکوت است و جوانی، دوران مناسبی جهت توجه ویژه به معارف و مفاهیم قرآن به شمار می‌رود.
وی در ادامه افزود: قرآنی بودن، یعنی دل سپردن و سر سپردن به میزان غیرقابل تشکیک الهی که وسیله‌ای برای شناخت حق و باطل است و این وسیله اتصال به درگاه باری تعالی است و تمسک به این کتاب مقدس جز شفا برای مؤمنان و خسارت برای ظالمان و کافران به بار نمی‌آورد و همیشه بشر را از گزندها دور نگه می‌دارد. مهرمحمدی با اشاره به اهمیت پرداختن به قرآن به‌ویژه در ایام جوانی، اضافه کرد: در این دوران می‌توان از برداشت‌های کم ارزش و سطحی قرآن فاصله گرفت و برای رسیدن به هدف اصلی که همان هدایت است دست در دست مطهران و اهل‌بیت(ع) قرار داد و از آنها در مسیر حرکت خود استمداد طلبید.
در ادامه حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با تشریح مثلث توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه ادامه داد: این مثلث از سه ضلع معرفت قرآنی، ایمان قرآنی و رفتار قرآنی تشکیل شده است و زمانی که ما از معرفت قرآن به مقام ایمان رسیدیم و آن را در رفتار فردی و اجتماعی خود پیاده کردیم، توسعه فرهنگ بر مبنای قرآن محقق می‌شود. وی با بیان اینکه ما در دانشگاه باید به دنبال حافظِ حاملِ عامل باشیم، اضافه کرد: مقام حفظ، مقام انتقال قرآن به ذهن است و مرتبه بعدی حامل به قرآن شدن است که در این مرحله قرآن از ذهن به قلب انسان می‌رسد و فرد حامل قرآن می‌شود و از همه این مراحل مهم‌تر عامل بودن به قرآن است که در این مرتبه، قرآن که در قلب انسان وارد شده و نور درونی اوست به سایر جوارح آدمی سرایت می‌کند و حرکات و افعال انسان قرآنی می‌شود.
حجت‌الاسلام محمدی در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت هنر در مباحث قرآنی ادامه داد: از هنرهای قرآنی نباید کوتاه بیاییم و به عنوان نمونه در موضوع قرائت قرآن باید گفت سخن گهربار الهی یک حنجره طلایی نیاز دارد و از این موضوع نیز خوشحالیم که در کشور ما پیوند بین هنر و قرآن ایجاد شده و قرآن با زیبایی خود و هنرمندی در قلب و جان انسان‌ها نفوذ می‌کند.
سپس گروه تواشیح عروة‌الوثقی به اجرای هم‌خوانی در مدح حضرت رضا(ع) پرداخت و در بخش پایانی این مراسم نیز از برگزیدگان رشته‌های هنری و پژوهشی سی‌ویکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که آثارشان از قبل ارسال و مورد داوری قرار گرفته بود با اهداء لوح تقدیر تجلیل صورت گرفت.
رقابت‌های سی‌ویکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور از صبح روز، ۲۱ آبان‌ماه طبق برنامه زمانبندی مشخص آغاز شده است.
مسابقات رشته‌های مختلف بخش کتبی و شفاهی این جشنواره در سالن همایش هتل جم و پردیس‌های شهید هاشمی‌نژاد و شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان مشهد با حضور متسابقان بانو و آقا برگزار ‌شد.
روز، ۲۱ آبان‌ماه و در بخش آقایان مسابقات رشته ترتیل از ساعت هشت صبح آغاز شد و مسابقات رشته قرائت نیز از ساعت ۱۴ در محل تالار ابن‌هیثم پردیس شهید بهشتی انجام شد.
همچنین مسابقات رشته‌های دعاخوانی، اذان و تواشیح در محل مسجد شهید تدین پردیس شهید بهشتی مشهد و همزمان در این بازه زمانی برگزار گردید.
علاوه بر این، مسابقات رشته‌های مختلف حفظ نیز در نوبت صبح و بعدازظهر روز ۲۱ آبان‌ماه در محل سالن همایش هتل جم انجام شدکه متسابقان رشته آیین سخنوری هم از ساعت ۱۴ در محل سالن آمفی تئاتر پردیس شهید بهشتی مشهد به رقابت پرداختند.
همچنین رقابت‌های بخش بانوان نیز در رشته‌های ترتیل و قرائت و همزمان با مسابقات آقایان در محل تالار امام‌ علی(ع) پردیس شهید هاشمی‌نژاد مشهد برگزاری شد و متسابقان رشته‌ دعاخوانی نیز در همین مکان از ساعت ۱۷ رقابت خود را آغاز نمودند.
رقابت رشته‌های مختلف حفظ قرآن کریم بخش بانوان نیز از ساعت ۸ صبح روز جمعه، ۲۱ آبان‌ماه در سالن کتابخانه پردیس شهید هاشمی‌نژاد مشهد و رشته سخنوری نیز در همین ساعت در سالن آمفی تئاتر پردیس شهید بهشتی مشهد آغاز شد.
مسابقات رشته‌های کتبی این جشنواره از ساعت ۱۴ ، 21 آبان ماه در محل سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامی رضوی واقع در صحن هدایت حرم رضوی برگزار شد و زمانبندی مرحله نهایی و فینال رشته‌های مختلف این رقابت‌ها نیز طبق نظر هیئت داوران و براساس برنامه‌ریزی روز، ۲۲ آبان‌ماه در نوبت صبح و عصر برگزار شد.

سی‌ویکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور، روز جمعه ۲۲ آبان‌ماه با پیام فخرالدين احمدی دانش آشتيانی، وزیر آموزش و پرورش در تالار قدس حرم مطهر رضوی به کار خود پایان داد. محمود مهرمحمدی، سرپرست دانشگاه فرهنگیان مشهد در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم، به قرائت پیام وزیر آموزش و پرورش در جمع شرکت‌کنندگان این دوره از مسابقات پرداخت.
فخرالدين احمدی دانش آشتيانی، وزیر آموزش و پرورش در این پیام با بیان اینکه قرآن ناب‌ترین منبع آرامش و زلال‌ترین چشمه آفرینش است، گفت: قرآن، چراغی است که درخشندگی آن زوال نمی‌پذیرد، بهار دل‌ها و سرچشمه دانش و عدالت، نهر جاری زلال حقیقت و ریسمان وثیق تقرّب بندگان است.
در ادامه پیام آمده است: غایب هر نظام آموزشی، پرورش فرزندان و شهروندانی است که با اتکا به آموزه‌های قرآنی، وصول متربّیان به قرب الهی و مراتبی از حیات طیبه را مدنظر دارند، اهمیت این امر برای کشور ما که اهداف متعالی تربیت انسان‌ها را دنبال می‌کند، مضاعف است.
حجت‌الاسلام محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این برنامه، اظهار کرد: یکی از برکات این جشنواره این است که در کنار بارگاه حضرت معصومه(س) آغاز و امشب در کنار بارگاه نورانی امام رضا(ع) که به حق قطعه‌ای از بهشت است، به پایان رسید.
وی ادامه داد: خدای متعال را شاکرم که این توفیق را به من داد تا در جمع دانشجویان قرآنی که در فضای قرآنی نفس کشیده و کار می‌کنند، حضور پیدا کنم، قطعا این توفیق الهی و خواست حضرت رضا(ع) بوده است.
حجت‌الاسلام محمدیان اظهار کرد: خوشبختانه در محیط دانشگاه‌های ما انس با قرآن، علاقه و عشق نسبت به این کتاب الهی موج می‌زند. وی با تأکید بر اینکه بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها با قرآن، این کتاب حیات‌بخش، انس دارند، ابراز کرد: در مجموعه دانشگاه‌ها مقدمات برگزاری این مسابقات فراهم شد.
در پایان این مراسم از برگزیدگان سی‌ویکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور تقدیر به عمل آمد.

             اسامی برگزیدگان « اسامی برگزیدگان رشته قرائت تحقیق برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
مهدی غلام نژاد
پیام نور
اول
محسن قاسمی
 آزاد اسلامی
دوم
امید حسینی نژاد
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
سوم
 « اسامی برگزیدگان رشته قرائت ترتیل برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
احسان محمدی
فنی و حرفه ای
اول
ابوالفضل خلیلی
 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
دوم
محمد مهدی انگالیان
آزاد اسلامی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ کل برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
 محمد رسول تکبیری
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
پیمان ایاذی
 آزاد اسلامی
دوم
علیرضا فیضی
آزاد اسلامی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 5جزء برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
مجتبی بدیعی
علوم و معارف قرآن کریم
اول
سعید امیرخانی
جامع علمی کاربردی
دوم
سید حسین ساداتی بالادهی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 10 جزء برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاهرتبه
محمد سیلاوی
جامع علمی کاربردی
اول
محمد قربی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
علیرضا پیوندی نجار
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 20 جزء برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
مجتبی محسنی
آزاد اسلامیاول
محسن محمدی سه ده
 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
دوم
محمد جواد دلفانی
آزاد اسلامیسوم
« اسامی برگزیدگان رشته تواشیح برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
محمد حسن حسن زاده-مجید بیکی-حمید پایدار-منصور گل محمدی-امیرعباس مزیدی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
مسلم بوعذار -امین سلیمانی- خلیلی شجرت-احمد فریسات-حسین فریسات و رضا منصوری
فنی و حرفه ای
دوم
محمد مهدی جمالی-محمد رجبی-احمد مونسی-علی حسین نژاد-سعید کبیر اسکندر آباد و حمید راستی
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته اذان برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
مصطفی قاسمی محله کلایی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
محمد رسول اجتماعی
فرهنگیان
دوم
رضا کرم نژاد
 آزاد اسلامی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته دعاخوانی برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
مهدی فخرالدین آرانی
 پیام نور
اول
میر حسن صفری ارچی
فرهنگیان
دوم
سید احمد حسینی میر محمدی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته آیین سخنوری برادران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
عبدالله شمس آبادی
فرهنگیان
اول
محمد رضا نجفی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
حسام شامحمدی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته قرائت تحقیق خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
سمیه آصفی
 آزاد اسلامی
اول
آذرمان صادقی نانو
 پیام نور
دوم
مهتاب عیدی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
سوم
 « اسامی برگزیدگان رشته قرائت ترتیل خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
زهرا مهوشیان
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
طاهره نایبی موحد
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
مریم تقی زاده
آزاد اسلامی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ کل خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 فاطمه ابراهیمی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
مریم جانثاری
 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
 زهرا محبی
علوم و معارف قرآن کریم
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 5جزء خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
فاطمه اشنویی
پیام نور
اول
مریم نصیری
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
رقیه یخکشی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 10 جزء خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
منیره حسین زاده
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
اول
فاطمه اسماعیلی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
نعیمه داوودی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ 20 جزء خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
فرزانه جعفریان
پیام نور
اول
 صفیه جوزدانی
 آزاد اسلامی
دوم
سمیه بیاتی
جامع علمی کاربردی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته دعاخوانی خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
عاطفه سلیمانی
علوم و معارف قرآن کریم
اول
زینب جعفری
فرهنگیان
دوم
سمیه حلمی زارع
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته آیین سخنوری خواهران»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه
رتبه
پریسا مومنی
فرهنگیان
اول
ماریه پورحقیقی
فرهنگیان
دوم
مریم حیاتی
پیام نور
سوم
        « اسامی برگزیدگان رشته احکام»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
 حنان آلبوخنفر
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
محمد یاراحمدی
 فرهنگیان
دوم
 رسول سنید
فنی و حرفه ای
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته آشنایی با احادیث اهل بیت»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
 مهدیه صحرانورد
فرهنگیان
اول
معصومه حاجی زاده چناری
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
دوم
 آیدین خجسته
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
 فتح الله جاهدین محمدی
فرهنگیان
اول
حکیمه یاری
علوم و معارف قرآن کریم
دوم
 فروزان وحیدی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته آشنایی با سیره معصومین »
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 سمیه نجفی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
اول
فاطمه شفیعی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
دوم
 پریسا کربلایی حسنی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته حفظ موضوعی قرآن کریم»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 سعیده یزدانی
علوم و معارف قرآن کریم
اول
مهدی گل ماه
 فرهنگیان

دوم
سعید محسنی پور
فرهنگیان

سوم
« اسامی برگزیدگان رشته مفاهیم صحیفه سجادیه»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 عاطفه گلشاهی
فنی و حرفه ای
اول
رضا توهند
 فرهنگیان
دوم
 فرزانه طهماسبی
علوم و معارف قرآن کریم
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته مفاهیم نهج البلاغه»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 مهناز ملک پور
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
مصیب امینی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
دوم
 علی سوخکی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته تلخیص کتاب»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 مهلا فرهادی
فرهنگیان
اول
سید مصطفی آستانه
 فرهنگیان
دوم
 علی یوسفی هنومرور
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته مقاله نویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 مهناز غیاثی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
اول
سعید یداللهی
 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
 مریم حسنی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته نقد و بررسی کتاب»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 آیسان کریمی
فرهنگیان
اول
مریم مختاری
 فرهنگیان
دوم
 وحید کیانی علی ابادی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته تولید نرم افزار»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه رتبه
حسین مرادخانی
فرهنگیان
اول
مریم ترابی سرشکی
 فرهنگیان
دوم
فاطمه وکیلی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته وبلاگ نویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 رویا گنجی مغانلو
فرهنگیان
اول
میلاد اکرمی ابرقوئی
 فرهنگیان
دوم
 حمید شوکتی بصیر
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته پویا نمایی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 جلیل یغمایی
آزاد اسلامی
اول
محسن جعفری
 جامع علمی کاربردی
دوم
 انسیه احمدی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته تذهیب»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 مهدی ظهرابی
جامع علمی کاربردی
اول
سمانه جمشیدی نیا
 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
دوم
 آسیه گوله زاده
جامع علمی کاربردی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته تصویرگری آیات قرآنی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 زینب اسدپور
فرهنگیان
اول
علی محمدی
 فرهنگیان
دوم
 پریسا خوش طینت
فنی و حرفه ای
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته خوشنویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 هادی دربان حسینی
پیام نور
اول
عطیه فرخ
 پیام نور
دوم
امیر دانشمند
آزاد اسلامی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته طراحی پوستر»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 سجاد معتمدی
فرهنگیان
دوم
فرانک جمالی
 فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته عکاسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 سجاد دادپور
جامع علمی کاربردی
اول
بهزاد سهرابی
 فرهنگیان
دوم
 فاطمه لطیفی اردهایی
فنی و حرفه ای
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته فیلم کوتاه»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 رضا جمالی
جامع علمی کاربردی
اول
آرزو گلفام
 جامع علمی کاربردی
دوم
 رضا طلیمی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته معرق و منبت»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 علی دل زنده
آزاد اسلامی
اول
وجیهه شبانیان
 وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری
دوم
 پروانه کاویانی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته نقاشی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 زهرا احمدی ورتونی
فنی و حرفه ای
اول
مصعب رحمانی
 فرهنگیان
دوم
 ریحانه اقبالی
فنی و حرفه ای
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته نماهنگ»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 یدالله عابدی
آزاد اسلامی
دوم
محمد نقابی
 جامع علمی کاربردی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته داستان نویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 عاطفه شاطری کاشی
فرهنگیان
اول
الهام توکل
 وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری
دوم
 حسین یگانه فرد
پیام نور
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته شعر»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 مرتضی حیدری آل کثیر
آزاد اسلامی
اول
طاهره فرزانه
 فرهنگیان
دوم
 طیبه عباسی
فرهنگیان
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته فیلم نامه نویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 محمود خیری مطلق
جامع علمی کاربردی
اول
فاطمه محمودی
 فرهنگیان
دوم
 حمیدرضا شجاعی فر
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
« اسامی برگزیدگان رشته نمایشنامه نویسی»
نام و نام خانوادگی
دانشگاه 
رتبه
 شیرین باقری
فرهنگیان
اول
محمد وطن خواه
 فرهنگیان
دوم
 سید مجید میرحسینی
وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی
سوم
گزارش تصویری برنامه را از اینجا ببینید

96/10/19