» » سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان

 سومين دوره مسابقات بين المللی قرآن دانشجويان مسلمان ، روز 19 دی ماه 1389، با حضور نمایندگانی از 41 کشور در دو رشته حفظ کل و قرائت قرآن کریم ویژه برادران در شهر مشهد مقدس برگزار گردید. در مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات دکتر محمد حسين يادگاری رئيس وقت جهاد دانشگاهی، محمود صلاحی استاندار وقت خراسان رضوی، حجت الاسلام و المسلمين محمدی، نماينده ولی فقيه و رئیس سازمان اوقاف و امور خيريه، حميدرضا طيبی رئيس وقت جهاد دانشگاهی، محمدزاده مدير راديو قرآن، شوشتری رئيس وقت سازمان زيباسازی شهر تهران، محسن پاك آئين معاون وقت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات، حجت الاسلام شرفخانی،معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه، ولی ياراحمدی مدير كل دفتر آموزش و مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خيريه، مصطفی عباسی مقدم مشاور وقت قرآنی معاونت فرهنگی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، داوران، متسابقین و جمعی از جامعه قرآنی كشور در سالن همايش های بين المللی صدا و سيمای استان خراسان رضوی برگزار گردید.

در این مراسم از دکتر رحيم خاكی، رئيس سابق سازمان فعاليت های قرآنی دانشگاهیان كشور، قاری و داور بين المللی كشورمان و همچنین محمدجواد شوشتری، رئيس وقت سازمان زيباسازی شهرداری تهران كه در برگزاری دوره قبل مسابقات بين المللی قرآن دانشجويان مسلمان بسيار تلاش كرده بوداند، تجليل شد.

جوایز برگزیدگان 

جوائز در نظر گرفته شده جهت اين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن کريم به منظور تشويق حافظان و قاريان علاوه بر يک جلد قرآن کريم لوح تقدير بدين شرح اهداء گردید:

-نفر اول  حفظ کل: سکه بهار آزادی معادل 10000 دلار

-نفر دوم حفظ کل: سکه بهار آزادی معادل 8000 دلار

-نفر سوم حفظ کل: سکه بهار آزادی معادل 5000 دلار

-نفر اول قرائت: سکه بهار آزادی معادل 10000 دلار

-نفر دوم قرائت: سکه بهار آزادی معادل 8000 دلار

-نفر سوم قرائت: سکه بهار آزادی معادل 5000 دلار


پیام ریاست محترم جمهور دکتر محمود احمدی نژاد 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضار محترم؛ اساتید گرامی؛ دانشجویان ارجمند

قرآن کریم به عنوان معجزه پیامبر خاتم همانگونه که از نزول نخستین آیات خود بشارت داد، کتاب و پیامی جهانشمول و متعلق به نسل بشر در همه تاریخ بوده و خواهد بود. همچنان که منش و سیره پیامبر اکرم(ص) به عنوان مبشر آن و اهل بیت(ع) او، تا به امروز همچون چشمه جوشانی پیش روی بشریت بوده است و با اتصال به انقلاب جهانی حضرت ولی عصر(عج) پیام عدالت خواهی و ظلم ستیزی کلام وحی را برای همیشه تاریخ جهانی خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شکل گیری خود و در طول سی سال فراز و نشیب سیاسی و اقتصادی تحمیل شده از سوی دنیا طلبان جهان خوار و با وجود هشت سال جنگ تحمیلی، تمسک به کلام وحی و ارایه راهکارها و شیوه های جدید و بدیع در بیان مفاهیم کلام وحی به مسلمانان جهان را سرلوحه مهمترین فعالیتهای فرهنگی خویش قرار داده است که در زمره آنها می توان به برگزاری 27 دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم و نیز ساماندهی مسابقات قرآن در بطن جامعه دانشگاهی اشاره کرد و طلیعه آن نیز در برگزاری سه دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان و 25 دوره جشنواره ملی قرآن دانشجویان ایران متجلی است.

شکی نیست در انقلاب اسلامی که خود مولود مبارک عمل به دستورات کلام وحی است، تشکیل سازمان ها و نهادهای متولی فعالیت های قرآنی جزو ثمرات و نتایج حرکتی به شمار می آید که پیش از این در کلام رهبر عظیم الشأن و بنیانگذار جمهوری اسلامی متبلور شده بود که فرمود: تمام علوم چه علوم طبیعی باشد و چه علوم غیرطبیعی، آنکه اسلام می خواهد، آن مقصدی که اسلام دارد این است که تمام اینها مهار بشود به علوم الهی و به توحید بازگردد.

سی سال فعالیت نهادهای انقلابی نظام جمهوری اسلامی در زمینه اشاعه و ترویج فعالیت های قرآنی در بطن جامعه دانشگاهی چیزی نیست جز تمسک به کلام آن رهبری عظیم الشأن و رهنمودهای همیشگی مقام معظم رهبری در خصوص انس جوانان و محیط های آموزشی با قرآن کریم.

بی شک برگزاری سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان در جوار آستان پرمهر و برکت ثامن الحجج(ع) بهانه مناسبی است برای جمع بین قرآن و عترت(ع) و جوانان مسلمان سراسر گیتی و تدبر در آیات وحی که خود زمینه ای برای عمل به دستورات کتاب آسمانی خواهد بود.

این اجتماع غرور آفرین جدای از طنین انداز کردن روح کلام وحی در تار و پود این جوانان در جهانی که پیام انسانی قرآن را بر نمی تابد و هتاکانه به سوزاندن این کتاب الهی اقدام می کند، بستر مناسبی برای گسترش جنبش جهانی بیداری اسلامی و حرکتی نوین در مسیر تبیین اخلاق اسلامی، مهرورزی، آرمان خواهی، عدالت خواهی، استکبار ستیزی و ظلم ستیزی در جهان است که حیات طیبه جمهوری اسلامی ایران و استمرار در این راه از مهمترین نشانه های ثبات و خدشه ناپذیر بودن این حرکت و جنبش جهانی است.

والسلام علیکم

محمود احمدی نژاد- رئیس جمهوری اسلامی ایران


پيام آيت‌الله العظمی مكارم شيرازی به سومين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن دانشجويان مسلمان 

در بخشی از اين پيام آمده است كه عزيزان من، خواهران و برادران، حفظ قرآن و تلاوت و قرائت آن با تمام آداب، بسيار خوب و شايسته است ولی فراموش نكنيد كه به مضمون آيه شريفه (كِتَابٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَیْكَ مُبارَكٌ لِیُدَبِّرُوا آياتِهِ وَ لِيتَذَكَّرَ اُوْلُوالْاَلْبَابِ) (سوره ص، آيه 29) هدف نهايی از همه اين امور تدبر و انديشيدن در اين آيات و سپس پياده كردن آن‌ها در عمل است.

گوارا باد بر شما دانشجويان عزيز از سراسر جهان اسلام كه جرعه‌هايی از زلال حقيقت اين كتاب بزرگ آسمانی، اين كتاب هدايت و معرفت نوشيده‌ايد و همچنان در انتظار جرعه‌های بيشتری هستيد. اميرالمؤمنان علی (ع) در نهج‌البلاغه با صراحت در وصف قرآن می‌گويد: بدانيد هيچ كس با داشتن قرآن فقير نيست و هيچ كس بدون آن غنی بی‌نياز نخواهد بود. از صميم دل برای همه شما كه افتخار جهان اسلام هستيد و می‌توانيد آينده خوبی برای جهان اسلام بسازيد دعا می‌كنم و انتظار دارم شما نيز حقير را از دعای خيرتان فراموش نفرماييد.


سخنرانی دکتر محمود صلاحی

دکتر محمود صلاحی ،استاندار وقت خراسان رضوی ، در مراسم افتتاحیه ضمن خير مقدم بیان کرد: بر ميزبانی به اين بزرگواران به خود می باليم و از تمامی كسانی كه دعوت ما را پذيرفتند متشكريم.

وی با بيان اينكه در ميان تمامی مسابقات بين المللی برای دانشجويان جهان تنها مسابقه ای كه رنگ و بوی قرآنی، معنوی عرفانی و دينی دارد به طور قطع اين مسابقات است، افزود: اولين دوره اين مسابقات در سال 85 زمانی كه اصفهان پايتخت فرهنگی جهان اسلام بود، برگزار شد و دومين دوره آن در برج ميلاد تهران. خوشحالم كه سومين دوره اين مسابقات با كيفيت و كميت بيشتری در مشهدالرضا كه يك سال است پايتخت معنوی نام گرفته، برگزار می شود.

وی جوانی را مهم ترين فصل زندگی و دوران دانشجويی را مهمترين دوران كسب علم دانست و بيان كرد: مسابقات قرآن افضل همه مسابقات جهانی است، پس اگر اين مسابقات را بهترين مسابقات دنيا بناميم تعريف به حقی كرده ايم.

مسابقات دانشجويان مسلمان مهمترين رويداد فرهنگی و دينی است كه گسترش آن در بين دانشجويان سراسر دنيا امری ضروری است.


سخنرانی دکتر محمدحسين يادگاری 

دکتر یادگاری رئیس وقت جهاد دانشگاهی بیان: سابقه انجام فعاليت های قرآنی در مدت بيش از چند دهه در پيروزی انقلاب اسلامی توسط جهاد دانشگاهی ايجاب كرد كه مسابقات قرآن در سطح گسترده تری و به صورت بين المللی نيز برگزار شود. مسابقات بين المللی قرآن دانشجويان مسلمان هم دارای تأثيرات مهمی در عرصه ملی است و هم تأثيرات ويژه ای در بُعد بين المللی به همراه دارد. برگزاری اين مسابقات نوعی نشاط و جنبش قرآنی در فضای كشور و هم در بين دانشجويان به همراه دارد.


پيام «عبدالعزيز بن عثمان التويجری» مدير كل سازمان علوم، فرهنگ و آموزش اسلامی(آيسسكو)

«عبدالعزيز بن عثمان التويجری»، مدير كل سازمان علوم، فرهنگ و آموزش اسلامی(آيسسكو) در اين پيام كه توسط «عباس صدری» مدير منطقه ای دفتر آيسسكو قرائت شد، ضمن اظهار تشكر و قدردانی از جمهوی اسلامی ايران به جهت برگزاری اين مسابقات، از ديگر كشورهای اسلامی درخواست نمود تا در ارتقای اين رقابت های قرآنی نقش پررنگ تری ايفا كنند.


سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین محمدی

حجت الاسلام و المسلمين «علی محمدی»، نماينده ولی فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه به ارائه سخن پرداخت. وی با اشاره به اينكه به حضار و متسابقان و داوران اين دوره از مسابقات خير مقدم عرض می كنم، افزود: شما متسابقان و داوران چند روز مهمان جمهوری اسلامی ايران و حرم امام رضا(ع) هستيد كه اميدوارم بهره لازم را ببريد و به عنوان يك سرمايه گرانقدر از جمهوری اسلامی سوغات به كشورتان ببريد.

وی در ادامه سخنانش اظهار كرد: اميد است برگزاری اين مسابقات و مسابقاتی از اين دست، سبب شود كه انديشمندان، اصحاب قرآن و دانشجويان مسلمان علاقه مند به قرآن به همه ابعاد قرآن توجه كنند.

تلاوت و حفظ قرآن مقدمه برای عمل به قرآن است، پيامبر اسلام(ص) می فرمايند كه كسی كه قرآن را ياد بگيرد و به آن عمل نكند و حب دنيا او را مشغول كند، غضب و خشم خداوند را برای خود خريده است.

 وی در پايان سخنانش با اشاره به اينكه چند چيز را بايد در اولويت قرار دهيم، گفت: حفظ وحدت اسلامی، رأفت، رحمت و محبت بين خودمان و برخورد با شدت به كفار از جمله اولويت هاست. قرآن كريم به ايجاد وحدت بين مسلمانان و برقراری رأفت بين خودشان و برخورد قدرتمندانه به دشمن تأكيد كرده است.

 اسامی شرکت کنندگان  سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان

رديف

كشور

رشته حفظ كل  

رشته قرائت 

1

ايران

محمد خطيبي

حامد ولي‌زاده

2

هند

محمد شاهد

محمد نعيم الدين

3

سوريه

ياسين ممدوح الحمويي

محمد غالب هشام الهبول

4

موريتانيا

محمد صفي الله محمد ولد محفوظ

-

5

كامبوج

-

جمال عبدالناصر احمد

6

مالي

ابراهيم ديالو

حمزه ترائوره

7

سودان

الحارث ابراهيم احمد المكاشفي

-

8

نيجريه

لاوال عمر محمد

-

9

قطر

انس هاشم محمد علي المشهداني

-

10

دانمارك

-

عمار عبيدالمعلم

11

عراق

ماهر فاضل مهدي حميري

علي فلاح خشان

12

افغانستان

عبدالغفار خان محمد

سيد حميدالله هاشمي

13

لبنان

علي مرتضي

علي نورالدين

14

تركيه

نورالله بيرليك

عمر سليم اوغلو

15

اردن

راشد حسين علي المحصي

-

16

تانزانيا

حسين حسن عبدالله

ابراهيم رمضان شعبان

17

پاكستان

حافظ عامر عبدالسميع

سيد لبيق ساجد بخاري

18

بنگلادش

-

محمد شهيدالاسلام

19

تونس

عبدالباري بن المهذبي

-

20

تاجيكستان

سنت الله عصمت الله

صفر محمد احمد اف

21

هلند

-

علي جواد الطريحي

22

تايلند

محمد وي دوله

پونگ ساتورن ماني ووند

23

آفريقاي جنوبي

-

گاسن ليك

24

سريلانكا

محمد ارشاد ابراهيم

فيض جلال الدين

25

مالزي

محمد عمرابن رحيم

خليل خوسير ابن زينل

26

صربستان

-

هريس بچيروويچ

27

قزاقستان

-

منصور عنايت الله

28

الجزاير

فتحي لعطاوي

-

29

ليبي

بدر الدين عبد الحكيم الورفالي

 

30

عمان

-

عمر عبدالله علي البريكي

31

غنا

سليمان هاروني

عثمان عبدالله پاتي

32

بوسني و هرزگوين

سينا نودين تاتارويچ

طائب كاراليچ

33

اندونزي

محمد سالم غزالي

محمد توهر

34

ساحل عاج

-

سعيد واتارا

35

مراكش

يوسف اقنوي

-

36

انگلستان

-

محمد ايوب عا صف

37

بحرين

مصعب عبد الرزاق غلوم محمد شريف

-

38

برونئي

محمد خير الانور حاجي احمد

اميرالايمان مرجوكي

39

آلمان

-

مجيد سعيدي نيكو

40

آذربايجان

-

ايلكين حسن اف

41

کنيا

-

عبدالجليل اولي ام پائرا


هیات داوران سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان

اسامي داوران داخلي

رديف

نام و نام خانوادگي

رشته داوري

1

عبدالرسول عبايي

رئيس هيات داوران

2

محمد عباسي

صوت

3

هاشم روغني

لحن

4

سيد جواد سادات فاطمي

تجويد

5

حميد رضا مستفيد

وقف و ابتداء

6

حميد رضا درايتي

حفظ

7

امير آقايي

هادي

8

ذبيح الله روحي

محاسب

9

عباس سليمي

عضو شوراي عالي نظارت

10

رحيم خاكي

عضو شوراي عالي نظارت

11

كريم دولتي 

عضو شوراي عالي نظارت

اسامي داوران خارجي 

رديف

نام و نام خانوادگي

رشته داوري

کشور

1

شيخ ابوالعينين شعيشع

عضو و  رئيس شوراي عالي نظارت

مصر

2

شيخ علي المسلماني

حفظ

لبنان

3

دكتر احمد احمد نعينع

قاري مدعو

مصر

4

شيخ رضوان درويش

صوت

سوريه

5

دکتر فرج الله شاذلي

لحن

مصر

6

فاتح چولاك

تجويد

تركيه

7

مضر الصحاف

وقف و ابتداء

عراق

8

فخر الدین سارومپائِت صديق

-

اندونزي


مراسم اختتاميه 

سومين دوره مسابقات بين المللي قرآن دانشجويان مسلمان روز 21 دی ماه با معرفي نفرات برتر رشته هاي قرائت و حفظ کل قرآن، در سالن همايشهاي صدا و سيماي خراسان رضوي به كار خود پاپان داد.

در این مراسم حاضرین به تلاوت استادان ابوالعينين شعيشع و فرج‌الله شاذلی گوش جان سپردند. سپس دکتر صلاحی استاندار  وقت خراسان رضوی در این مراسم سخنرانی نموده و نيز گزارشی توسط دکتر عیسی علیزاده دبير مسابقات ارائه شد.

اين مراسم با حضور محمدحسين يادگاری رئيس وقت جهاد دانشگاهی، علی منتظری عضو هيئت علمی جهاد دانشگاهی، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدی رئيس وقت مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی، محمدباقر خرمشاد رئيس وقت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمود صلاحی استاندار وقت خراسان رضوی، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی و فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ،عفت شريعتی، سيد علی سرابی، حسين ساری، ياراحمدی، حسين اسدی، مصطفی عباسی مقدم و جمعی از مسئولان استان خراسان رضوی و جامعه قرآنی به همراه تجليل از نفرات برتر برگزار ‌شد.


برگزیدگان سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم دانشجویان مسلمان

برگزیدگان رشته قرائت

ردیف

نام و نام خانوادگی

کشور

رتبه

1

حامد ولی زاده

ایران

اول

2

سید حمید الله هاشمی

افغانستان

دوم

3

سید ثمرالدین صمداف

تاجیکستان

سوم

برگزیدگان رشته حفظ

ردیف

نام و نام خانوادگی

کشور

رتبه

1

محمد خطيبی

ایران

اول

2

بدرالدين عبدالحكيم الورفانی

لیبی

دوم

3

محمد سالم غزالی

اندونزی

سوم

 

96/10/5